Zdrowe grillowanie

Czy grillowanie może się wpisywać w dzisiejsze kanony zdrowego stylu życia? Jasne – wystarczy skorzystać z naszych wskazówek. Dzięki nim zadbasz o zdrowie swoje i najbliższych, nie odmawiając sobie przyjemności ucztowania pod chmurką.

Marynata na piątkę z plusem

Czy wiesz, że marynata nie tylko nadaje mięsu soczystość i wyjątkowy smak, ale i skraca czas grillowania mięsa? Miksuj zioła i przyprawy, by stworzyć swoją ulubioną kompozycję smaków. Sięgaj po zioła, np. rozmaryn, tymianek, oregano, kumin, kolendrę lub jałowiec. Do marynaty warto dodać też czosnku i świeżo mielonego pieprzu. Jeśli nie masz czasu na marynowanie mięsa, skorzystaj z bogatej oferty mięs na grilla ZM Pekpol. Karkówka, żeberka, boczek, podudzia i skrzydełka w marynacie świetnie smakują i są gotowe do grillowania od razu po wyjęciu z opakowania.

Smak tradycji

Wielbiciele tradycyjnych grillowych smaków mają w czym wybierać. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem kiełbas i innych wyrobów mięsnych. Ważne, by sięgać po sprawdzone produkty bez konserwantów i sztucznych dodatków. Wśród polecanych wyrobów mięsnych wyróżnia się kiełbasa z szynki z linii Kurpiowskie specjały, która świetnie sprawdzi się zarówno podana prosto z grilla, jak i element zimnej płyty podanej na grillowym przyjęciu.

Bezpieczne grillowanie

Podczas grillowania z mięsa wytapia się tłuszcz, który po kontakcie z rozżarzonym węglem zmienia się w toksyczne substancje. Z tego powodu lepiej unikać układania go bezpośrednio na ruszcie. Warto korzystać z aluminiowych tacek przeznaczonych do grillowania, dzięki którym wytapiający się tłuszcz – zamiast spadać na rozgrzany węgiel – spłynie do rynienek w tacce. Warto jednak pamiętać, że nie są one polecane do produktów kwaśnych, np. mięsa w marynacie z dodatkiem soku z cytryny.

Czystość po podstawa

Podczas grillowania na ruszcie osadza się spalony tłuszcz, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Musi być on dokładnie usunięty przed ponownym użyciem sprzętu. Po każdym grillowaniu należy dokładnie umyć ruszt – w tym celu najlepiej użyć detergentów przeznaczonych właśnie do czyszczenia grilla. Zabrudzenia będą mniejsze, jeśli podczas pieczenia mięsa używaliśmy
aluminiowych tacek.

Wybór opału i podpałki

Używaj opału i rozpałek przeznaczonych do grilla (najlepiej ekologicznych). Wybór jest całkiem szeroki: drewno, węgiel drzewny lub brykiet. W przypadku drewna należy wybrać drewno drzew liściastych, po czym pozwolić mu palić się przez 2-3 godziny, zanim będzie można położyć jedzenie na ruszt. Dużo wygodniej jest wybrać brykiet, ponieważ jest bezpieczny dla zdrowia i dla środowiska. Pamiętajmy, że rozpałka służy tylko do rozpalania – nie powinno się jej dodawać w trakcie grillowania, gdy płomień przygasa. Podczas grillowania nie należy używać papieru i kartonu (ze względu na możliwą obecność farby drukarskiej), śmieci, drewna, igieł czy szyszek (z powodu obecności żywicy).

Nasza oferta

PRODUKTY
GRILLOWE

Spotkanie z przyjaciółmi nad rzeką lub w ogrodzie, przy pachnącym mięsie z grilla, to najlepszy przepis na udane popołudnie. Sprawdź, jakich produktów nie może zabraknąć w grillowym menu.